2019



Best Picture:
The Farewell
The Irishman
Marriage Story
Midsommar
Parasite

HONORABLE MENTION: Honey Boy, Waves, The Lighthouse, Once Upon a Time in Hollywood, Luce, Pain and Glory, Ad Astra, Her Smell, American Factory, Toy Story 4, Hustlers, Booksmart, Little Women, Portrait of a Lady on Fire



Best Director:
Ari Aster, Midsommar
Noah Baumbach, Marriage Story
Bong Joon-Ho, Parasite
Martin Scorsese, The Irishman
Lulu Wang, The Farewell

HONORABLE MENTION: Pedro Almodovar, Pain and Glory; Steven Bognar & Julia Reichert, American Factory; Josh Cooley, Toy Story 4; Robert Eggers, The Lighthouse; Greta Gerwig, Little Women; James Gray, Ad Astra; Alma Har’el, Honey Boy; Julius Onah, Luce; Alex Ross Perry, Her Smell; Lorene Scafaria, Hustlers; Celine Sciamma, Portrait of a Lady on Fire; Trey Edward Shults, Waves; Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood; Olivia Wilde, Booksmart



Best Actor:
Robert De Niro, The Irishman
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver, Marriage Story
Kelvin Harrison Jr., Luce
Robert Pattinson, The Lighthouse

HONORABLE MENTION: Zain Al Rafeea, Capernaum; Christian Bale, Ford v Ferrari; Antonio Banderas, Pain and Glory; Javier Bardem, Everybody Knows; Timothee Chalamet, The King; Daniel Craig, Knives Out; Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit; August Diehl, A Hidden Life; Adam Driver, The Report; Taron Egerton, Rocketman; Andrew Garfield, Under the Silver Lake; Paul Walter Hauser, Richard Jewell; Andre Holland, High Flying Bird; Daniel Kaluuya, Queen & Slim; Ewan McGregor, Doctor Sleep; Eddie Murphy, Dolemite Is My Name; Robert Pattinson, High Life; Joaquin Phoenix, Joker; Brad Pitt, Ad Astra; Mark Ruffalo, Dark Waters; Adam Sandler, Uncut Gems



Best Actress:
Awkwafina, The Farewell

Elisabeth Moss, Her Smell
Mary Kay Place, Diane
Florence Pugh, Midsommar
Renee Zellweger, Judy

HONORABLE MENTION: Jessie Buckley, Wild Rose; Penelope Cruz, Everybody Knows; Ana de Armas, Knives Out; Kaitlyn Dever, Booksmart; Cynthia Erivo, Harriet; Beanie Feldstein, Booksmart; Aisling Franciosi, The Nightingale; Adele Haenel, Portrait of a Lady on Fire; Scarlett Johansson, Marriage Story; Idina Menzel, Frozen II; Noemie Merlant, Portrait of a Lady on Fire; Julianne Moore, Gloria Bell; Lupita Nyong’o, Us; Saoirse Ronan, Little Women; Honor Swinton Byrne, The Souvenir; Charlize Theron, Bombshell; Charlize Theron, Long Shot; Jodie Turner-Smith, Queen & Slim; Samara Weaving, Ready or Not; Constance Wu, Hustlers



Best Supporting Actor:
Willem Dafoe, The Lighthouse
Kelvin Harrison Jr., Waves
Song Kang-Ho, Parasite
Shia LaBeouf, Honey Boy
Joe Pesci, The Irishman

HONORABLE MENTION: Alan Alda, Marriage Story; Sterling K. Brown, Waves; Timothee Chalamet, Little Women; Chris Cooper, Little Women; Chris Evans, Knives Out; Stephen Graham, The Irishman; Jake Gyllenhaal, Spider-Man: Far From Home; Bill Hader, It Chapter Two; Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood; Lucas Hedges, Honey Boy; Lucas Hedges, Waves; Noah Jupe, Honey Boy; Jack Lacy, Diane; Tracy Letts, Ford v Ferrari; John Lithgow, Bombshell; Jonathan Majors, The Last Black Man in San Francisco; Ian McKellen, Cats; Park Myung-Hoon, Parasite; Alessandro Nivola, The Art of Self-Defense; Al Pacino, The Irishman; Robert Pattinson, The King; Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood; Jack Reynor, Midsommar; Sam Rockwell, Jojo Rabbit; Sam Rockwell, Richard Jewell; Ray Romano, The Irishman; Tim Roth, Luce; Lee Sun-Kyun, Parasite; Choi Woo-Shik, Parasite



Best Supporting Actress:
Jennifer Lopez, Hustlers

Margot Robbie, Once Upon a Time in Hollywood
Taylor Russell, Waves
Octavia Spencer, Luce
Cho Yeo-Jeong, Parasite

HONORABLE MENTION: Kathy Bates, Richard Jewell; Annette Bening, The Report; Juliette Binoche, High Life; Toni Collette, Knives Out; Penelope Cruz, Pain and Glory; Jamie Lee Curtis, Knives Out; Judi Dench, Cats; Laura Dern, Little Women; Laura Dern, Marriage Story; Agyness Deyn, Her Smell; Rebecca Ferguson, Doctor Sleep; Jang Hye-Jin, Parasite; Scarlett Johansson, Jojo Rabbit; Lee Jung-Eun, Parasite; Brie Larson, Just Mercy; Billie Lourd, Booksmart; Thomasin McKenzie, Jojo Rabbit; Idina Menzel, Uncut Gems; Julianne Nicholson, Monos; Sophie Okonedo, Wild Rose; Anna Paquin, The Irishman; Sarah Paulson, The Goldfinch; Florence Pugh, Little Women; Margaret Qualley, Once Upon a Time in Hollywood; Da’Vine Joy Randolph, Dolemite Is My Name; Margot Robbie, Bombshell; Cecilia Roth, Pain and Glory; Zhao Shuzhen, The Farewell; Maggie Smith, Downton Abbey; Park So-Dam, Parasite; Tilda Swinton, The Souvenir; Maura Tierney, The Report; Naomi Watts, Luce



Best Original Screenplay:
The Farewell – Lulu Wang
Honey Boy – Shia LaBeouf
Marriage Story – Noah Baumbach
Parasite – Han Jin-Won & Bong Joon-Ho
Waves – Trey Edward Shultz

HONORABLE MENTION: Ad Astra, Booksmart, Capernaum, Diane, Everybody Knows, Ford v Ferrari, Her Smell, High Flying Bird, Honey Boy, Knives Out, The Last Black Man in San Francisco, The Lighthouse, Midsommar, Once Upon a Time in Hollywood, Portrait of a Lady on Fire, Ready or Not, The Souvenir, Uncut Gems, Under the Silver Lake, Us



Best Adapted Screenplay:
Hustlers – Lorene Scarafia
The Irishman – Steven Zaillian
Little Women – Greta Gerwig
Luce – J.C. Lee & Julius Onah
Toy Story 4 – Josh Cooley, Stephany Folsom, Martin Hynes, Rashida Jones, Valerie LaPointe, John Lasseter, Will McCormack & Andrew Stanton

HONORABLE MENTION: Avengers: Endgame, A Beautiful Day in the Neighborhood, Doctor Sleep, I Lost My Body, Jojo Rabbit, Judy, Spider-Man: Far From Home, Transit



Best Ensemble:
Hustlers
The Irishman
Knives Out
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

HONORABLE MENTION: Avengers: Endgame, Bombshell, Booksmart, Dolemite Is My Name, Downton Abbey, Everybody Knows, The Farewell, Ford v Ferrari, Frozen II, Her Smell, It Chapter Two, Jojo Rabbit, Just Mercy, Little Women, Luce, Marriage Story, Midsommar, Pain and Glory, Ready or Not, The Report, Spider-Man: Far From Home, Toy Story 4, Uncut Gems, Us, Waves



Best Limited Performance – Male:
Jeremy Bobb, Under the Silver Lake
Bruce Dern, Once Upon a Time in Hollywood
Tracy Letts, Little Women
Mike Moh, Once Upon a Time in Hollywood
Rob Morgan, Just Mercy

HONORABLE MENTION: Clifton Collins Jr., Honey Boy; Mark Duplass, Bombshell; Asier Etxeandia, Pain and Glory; Bruce Greenwood, Doctor Sleep; Brian Tyree Henry, Joker; Damon Herriman, Once Upon a Time in Hollywood; Judd Hirsch, Uncut Gems; Harvey Keitel, The Irishman; Richard Madden, 1917; Billy Magnussen, Aladdin; Stephen Merchant, Jojo Rabbit; Jesse Plemons, The Irishman; Andrew Scott, 1917; Park Seo-Joon, Parasite; Henry Thomas, Doctor Sleep; Archie Yates, Jojo Rabbit



Best Limited Performance – Female:
Luana Bajrami, Portrait of a Lady on Fire
Julia Butters, Once Upon a Time in Hollywood
Jennifer Morrison, Bombshell
Meryl Streep, Little Women
Merritt Wever, Marriage Story

HONORABLE MENTION: Marsha Stephanie Blake, Luce; K. Callan, Knives Out; Cardi B, Hustlers; Lena Dunham, Once Upon a Time in Hollywood; Dakota Fanning, Once Upon a Time in Hollywood; Julie Hagerty, Marriage Story; Martha Kelly, Marriage Story; Brigette Lundy-Paine, Bombshell; Ruth Negga, Ad Astra; Elizabeth Olsen, Avengers: Endgame; Mercedes Ruehl, Hustlers; Keri Russell, Star Wars: The Rise of Skywalker; Rene Russo, Avengers: Endgame; Laura San Giacomo, Honey Boy; Julieta Serrano, Pain and Glory; Welker White, The Irishman



Breakthrough Performance:
Aisling Franciosi, The Nightingale
Kelvin Harrison Jr., Luce
Taylor Russell, Waves
Zhao Shuzhen, The Farewell
Park So-Dam, Parasite

HONORABLE MENTION: Zain Al Rafeea, Capernaum; Julia Butters, Once Upon a Time in Hollywood; Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit; Jimmie Fails, The Last Black Man in San Francisco; Asier Flores, Pain and Glory; Kelvin Harrison Jr., Waves; Shahadi Wright Joseph, Us; Jonathan Majors, The Last Black Man in San Francisco; Mena Massoud, Aladdin; Valerie Pachner, A Hidden Life; Honor Swinton Byrne, The Souvenir; Jodie Turner-Smith, Queen & Slim; Choi Woo-Sik, Parasite; Archie Yates, Jojo Rabbit



Best Film Editing:
Ford v Ferrari – Andrew Buckland & Michael McCusker
Hustlers – Kayla Emter
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Marriage Story – Jennifer Lame
Parasite – Jinmo Yang

HONORABLE MENTION: Ad Astra, American Factory, Avengers: Endgame, Booksmart, Capernaum, Doctor Sleep, The Farewell, Her Smell, A Hidden Life, Honey Boy, Honeyland, Jojo Rabbit, Judy, Knives Out, The Last Black Man in San Francisco, The Lighthouse, Little Women, Luce, Midsommar, 1917, Once Upon a Time in Hollywood, Pain and Glory, Ready or Not, Spider-Man: Far From Home, Toy Story 4, Uncut Gems, Us, Waves



Best Cinematography:
Ad Astra – Hoyte van Hoytema
A Hidden Life – Jorg Widmer
The Lighthouse – Jarin Blaschke
Midsommar – Pawel Pogorzelski
Parasite – Hong Kyung-Pyo

HONORABLE MENTION: Dark Waters, Doctor Sleep, Downton Abbey, The Farewell, Ford v Ferrari, High Life, Honey Boy, Honeyland, The Irishman, Jojo Rabbit, The Last Black Man in San Francisco, Little Women, Long Day’s Journey Into Night, Marriage Story, Monos, The Nightingale, 1917, Once Upon a Time in Hollywood, Pain and Glory, Portrait of a Lady on Fire, The Souvenir, Uncut Gems, Under the Silver Lake, Us, Waves



Best Original Score:
Ad Astra – Max Richter
The King – Nicholas Britell
The Last Black Man in San Francisco – Emile Mosseri
Little Women – Alexandre Desplat
Uncut Gems – Daniel Lopatin

HONORABLE MENTION: Alita: Battle Angel, Avengers: Endgame, Bombshell, Doctor Sleep, Downton Abbey, Ford v Ferrari, Frozen II, A Hidden Life, How to Train Your Dragon: The Hidden World, The Irishman, It Chapter Two, Jojo Rabbit, Joker, Marriage Story, Midsommar, 1917, Pain and Glory, Parasite, Ready or Not, Spider-Man: Far From Home, Star Wars: The Rise of Skywalker, Toy Story 4, Under the Silver Lake, Us, Waves



Best Original Song:
Frozen II – “Into the Unknown” – Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez

Her Smell – “Control” – Alicia Bognanno
The Lion King – “Spirit” – Beyonce Knowles-Carter, Timothy Lee McKenzie & Ilya Salmanzadeh
Toy Story 4 – “I Can’t Let You Throw Yourself Away” – Randy Newman
Wild Rose – “Glasgow (No Place Like Home)” – Caitlyn Smith, Mary Steenburgen & Kate York

HONORABLE MENTION: Charlie’s Angels – “Don’t Call Me Angel”; The Dead Don’t Die – “The Dead Don’t Die”; Frozen II – “Lost in the Woods”; Frozen II – “The Next Right Thing”; Frozen II – “Show Yourself”; Harriet – “Stand Up”; Her Smell – “Breathe”; Her Smell – “Can’t Wait”; High Life – “Willow”; How to Train Your Dragon: The Hidden World – “Together From Afar”; The Lego Movie 2: The Second Part – “Catchy Song”; Parasite – “A Glass of Soju”; Rocketman – “(I’m Gonna) Love Me Again”; Toy Story 4 – “The Ballad of the Lonesome Cowboy”; Yesterday – “Summer Song”



Best Art Direction:
Ad Astra – Karen O’Hara & Kevin Thompson
The Irishman – Regina Graves & Bob Shaw
Midsommar – Klara Alfredsson, Henrik Svensson & Zsuzsanna Svertecki
Once Upon a Time in Hollywood – Nancy Haigh & Barbara Ling
Parasite – Lee Ha-Jun & Cho Won-Woo

HONORABLE MENTION: Aladdin, Alita: Battle Angel, Avengers: Endgame, A Beautiful Day in the Neighborhood, Captain Marvel, Doctor Sleep, Dolemite Is My Name, Downton Abbey, Dumbo, Ford v Ferrari, Harriet, A Hidden Life, High Life, Hustlers, It Chapter Two, Jojo Rabbit, Joker, Judy, The King, Knives Out, Little Women, Maleficent: Mistress of Evil, 1917, Pain and Glory, Portrait of a Lady on Fire, Ready or Not, Rocketman, Shazam!, Spider-Man: Far From Home, Star Wars: The Rise of Skywalker, Toy Story 4, Us



Best Costume Design:
Hustlers – Mitchell Travers
The Irishman – Christopher Peterson & Sandy Powell
Judy – Jany Temime
Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips
Rocketman – Julian Day

HONORABLE MENTION: Ad Astra, Aladdin, Avengers: Endgame, Bombshell, Booksmart, Captain Marvel, Doctor Sleep, Dolemite Is My Name, Downton Abbey, Dumbo, Ford v Ferrari, Harriet, It Chapter Two, Jojo Rabbit, Joker, The King, Knives Out, Little Women, Maleficent: Mistress of Evil, Midsommar, The Nightingale, 1917, Pain and Glory, Parasite, Portrait of a Lady on Fire, Ready or Not, Shazam!, Spider-Man: Far From Home, Star Wars: The Rise of Skywalker, Us



Best Makeup:
Avengers: Endgame
Bombshell
Judy
Midsommar
Rocketman

HONORABLE MENTION: Captain Marvel, Dark Phoenix, Doctor Sleep, Dolemite Is My Name, Downton Abbey, The Irishman, It Chapter Two, Joker, Little Women, Maleficent: Mistress of Evil, 1917, Once Upon a Time in Hollywood, Ready or Not, Shazam!, Spider-Man: Far From Home, Star Wars: The Rise of Skywalker, Us



Best Sound Mixing:
Ad Astra
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

HONORABLE MENTION: Aladdin, Alita: Battle Angel, Booksmart, Captain Marvel, Doctor Sleep, The Farewell, Frozen II, Gemini Man, Her Smell, How to Train Your Dragon: The Hidden World, Hustlers, The Irishman, It Chapter Two, Jojo Rabbit, Joker, Judy, Knives Out, Midsommar, 1917, Rocketman, Shazam!, Spider-Man: Far From Home, Star Wars: The Rise of Skywalker, Toy Story 4, Uncut Gems, Us, Waves, Wild Rose, Zombieland: Double Tap



Best Sound Editing:
Ad Astra
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
1917
Spider-Man: Far From Home

HONORABLE MENTION: Aladdin, Alita: Battle Angel, Captain Marvel, Doctor Sleep, Dumbo, Gemini Man, How to Train Your Dragon: The Hidden World, The Irishman, It Chapter Two, Joker, Midsommar, Once Upon a Time in Hollywood, Parasite, Shazam!, Star Wars: The Rise of Skywalker, Toy Story 4, Us, Zombieland: Double Tap



Best Visual Effects:
Ad Astra
Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame
1917
Spider-Man: Far From Home

HONORABLE MENTION: Aladdin, Captain Marvel, Dumbo, Ford v Ferrari, Gemini Man, The Irishman, It Chapter Two, The Lion King, Maleficent: Mistress of Evil, Pokemon: Detective Pikachu, Shazam!, Star Wars: The Rise of Skywalker, Terminator: Dark Fate, Toy Story 4, Zombieland: Double Tap



Best Foreign Film:
Capernaum – Nadine Labaki
Honeyland – Tamara Kotevska & Ljubomir Stefanov
Pain and Glory – Pedro Almodovar
Parasite – Bong Joon-Ho
Portrait of a Lady on Fire – Celine Sciamma

HONORABLE MENTION: Atlantics, Everybody Knows, I Lost My Body, Long Day’s Journey Into Night, Monos, Transit



Best Documentary:
American Factory – Steven Bognar & Julia Reichert

For Sama – Waad Al-Kateab & Edward Watts
Hail Satan? – Penny Lane
Honeyland – Tamara Kotevska & Ljubomir Stefanov
One Child Nation – Zhang Lynn & Nanfu Wang

HONORABLE MENTION: Amazing Grace, Apollo 11, Linda Ronstadt: The Sound of My Voice, Where’s My Roy Cohn?



Best Animated Film:
Frozen II – Chris Buck & Jennifer Lee
How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois
I Lost My Body – Jeremy Clapin
Klaus – Sergio Pablos
Toy Story 4 – Josh Cooley

HONORABLE MENTION: The Lego Movie 2: The Second Part, Missing Link

Every 2019 Film I’ve Seen: Ranked